8 thoughts on “Nody: Materiał brązu – Blender 2.82

  1. Fajny tut. Fajnie gdyby na kanale pojawiło się więcej materiałów dla bardziej zaawansowanych. Choć pewnie więcej jest początkujących widzów.

  2. Fajnie wyszlo! Mogłes jeszcze wspomniec o tym, ze brąz to stop miedzi z cyną i ze te charakterystyczne roznice w kolorach wynikaja z reakcji na czynniki pogodowe. Dzieje sie to duzo wolniej niz na powierzchniach miedzianych, ale efekty sa podobne. Reakcja utleniania brązu nadaje mu ten brazowo-szary kolor, a z biegiem czasu zmienia sie na ciemnobrązowy, a pozniej na antracytowy (cos miedzy czarnym a szarym 🙂 ). Oprocz tych barw robia sie osady, zwiazane z gromadzeniem pylkow i kurzu w zaglebieniach np rzezb, jak w twoim przypadku. Zmienia to tez nie tylko kolor ale i glossiness (roughness) tych obszarow, oraz co za tym idzie IOR tych obszarow. Moze warto je pozmieniac mimo ze czesto ich wartosci sa bardzo zblizone lub tez moga oscylowac od do. Brąz ma IOR 1.18. (Przy okazji, miedz ma 1.10, cyna 2.1). Brud i kurz sa roznego pochodzenia, ale mozna powiedziec ze wartosc "uniwersalna" 1.52 moze byc ok. Jest to wartosc uzywana najczesciej tez dla drewna, cegiel, tekstyliow i nawet plastikow. To sie rozpisalem… ale warto jednak pozmieniac ze np warstwa brudu to nie powierzchnia typu metallic 😉

  3. Nody to jakieś gówno, kto to w ogóle wymyślił? Prosty materiał i tyle zawiłości. Żeby to ogarniać trzeba miesięcy nauki, to jest zbyteczne komplikowanie sobie życia, nie tędy droga.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *